Niečo z histórie

Po 17. novembri roku 1989 sa okrem iného začína stále častejšie hovoriť o zvrchovanosti Slovenskej republiky v rámci vtedajšej Československej federácie. Na Slovensku boli síce rozmiestnené niektoré jednotky a útvary letectva a protivzdušnej obrany, avšak ich velenie sa nachádzalo v Čechách a na Morave. Okrem toho nebol na Slovensku dislokovaný žiadny z útvarov stíhacieho letectva. Na základe uvedených skutočností bola v roku 1991 z Čiech presunutá na Slovensko prvá časť jednotiek stíhacieho letectva a postupne sa vytvárali veliteľské stupne a podporné zložky letectva a protivzdušnej obrany (LaPVO). Už na jeseň v roku 1991 bola na Sliač vyslaná z veliteľstva vtedajšej 2. rádiotechnickej brigády (rtb) v Brne aktivačná skupina pod vedením pplk. Jozefa Černáka, ktorej úlohou bolo vytvoriť podmienky pre vybudovanie štábu budúcej 1. rádiotechnickej brigády v priestoroch kasární, ktoré iba pár mesiacov predtým opustila Sovietska armáda na základe odsunu sovietskych vojsk z územia Československa.

Podmienky v kasárňach na Sliači v tej dobe boli viac ako žalostné. Nehnuteľnosti boli značne zdevastované, priestory veľmi znečistené a iba veľmi malá časť z nich sa dala využiť na vytvorenie akých takých pracovných podmienok pre vznikajúci štáb brigády. Treba dodať, že iba o niekoľko mesiacov skôr sa začala v rovnakých kasárňach vytvárať letecká základňa, ktorá taktiež potrebovala priestory. Problematické bolo taktiež zabezpečenie ubytovania pre profesionálnych vojakov a ich rodiny. Preto súčasne s rekonštrukciou kasární prebiehala i rekonštrukcia a výstavba bytov v posádke Sliač a taktiež bola realizovaná oprava vojenskej ubytovne. Napriek zložitým sociálnym podmienkam sa 1.12.1991 na základe vložky k tabuľkám počtov 2.rtb Brno začal výber personálu pre štáb a zabezpečovacie jednotky 1.rtb. Okrem toho bola v lokalite v blízkosti letiska Sliač (KEČ) ubytovaná zabezpečovacia jednotka štábu pozostávajúca z niekoľko vojakov základnej služby. Postupne boli obsadzované funkcie na štábe brigády. Veľká časť dôstojníkov a praporčíkov prichádzala z útvarov v Čechách a na Morave, z ktorých mnohím sa takto začal plniť ich dlhoročný sen - slúžiť na Slovensku. Druhú veľkú skupinu tvoril personál, pochádzajúci z útvarov, dislokovaných dovtedy vo Zvolene a okolí a ktoré prechádzali reorganizáciou, alebo boli zrušené. Podarilo sa taktiež získať niektorých odborníkov z rádiotechnických práporov, ktoré boli dislokované na Slovensku.

1. rádiotechnická brigáda vznikla 1.3.1992 a bola začlenená do podriadenosti 1.divízie PVO, ktorá taktiež vznikla vo Zvolene. Do podriadenosti 1.rtb prešli rádiotechnické prápory (rtpr) dislokované na Slovensku, ktoré boli dovtedy podriadené 2.rtb v Brne a zároveň boli premenované na skupiny rádiolokačného prieskumu a uvedomovania (SkRLPsU). Na báze 64. rtpr Zvolen vznikla 64. SkRLPsU s veliteľstvom vo Zvolene na Bakovej Jame, 65. rtpr v Mierove bol reorganizovaný na 65. SkRLPsU s veliteľstvom v Mierove. Okrem toho vznikla nová - 63. SkRLPsU s veliteľstvom v Košiciach. Každá zo SkRLPsU mala v podriadenosti niekoľko stredísk RLPsU (StrRLPsU). Jednými z nich boli aj strediská v Skalitom na Kysuciach, ktoré bolo ešte pred 1.3.1992 prevzaté od Ostravského rádiotechnického práporu a stredisko v Michalovciach, ktoré bolo vybudované iba pár mesiacov pred vznikom rtb.

Dňom 1.3.1992 začala teda 1.rtb plniť svoje základné poslanie - zabezpečiť nepretržitý prehľad o vzdušnej situácii nad územím SR a preletoch štátnej hranice a vydávať informáciu jednotkám stíhacieho letectva (SL) a protilietadlového raketového vojska (PLRV). Hlavným poslaním štábu brigády bolo okrem iného zabezpečenie velenia, súčinnosti a logistická podpora jednotiek rtb. Problémy boli prakticky na všetkých úsekoch. Velenie brigády nemalo vlastné skladové priestory, provizórne bolo taktiež telefonické a ďalekopisné spojenie, autopark tvorilo pár starších vozidiel, funkcionári štábu boli umiestnení v provizórnych priestoroch a podobne by sa dalo pokračovať. Postupne sa však situácia začala zlepšovať a pre štáb brigády boli zrekonštruované dve prízemné budovy. Okrem toho ku koncu roku 1992 boli prvým rodinám profesionálnych vojakov pridelené služobné byty v posádkach Sliač, Zvolen a Banská Bystrica. Koncom roku 1992 sa príslušníci veliteľstva brigády významným spôsobom podieľali na delení majetku československej federálnej armády v súvislosti s rozdelením ČSFR na dva samostatné štáty - Českú republiku a Slovenskú republiku dňom 1.1.1993.

Činnosť 1.rtb sa postupne stabilizovala, brigáda dosahovala dlhodobo výborné výsledky v bojovej príprave a pohotovostnom systéme (PoSy). Veľmi dobrá bola spolupráca s leteckou základňou na Sliači a s miestnou samosprávou. Vďaka tomu mohla byť časť príslušníkov štábu rtb ubytovaná v obecnej ubytovni v Sielnici a starosta uvedenej obce aktívne s veliteľstvom rtb spolupracoval. Na tomto mieste by bolo potrebné vymenovať množstvo príslušníkov štábu 1.rtb a zamestnancov, ktorí vytvorili perfektný jednoliaty tím a tak sa im úspešne darilo plniť množstvo zložitých úloh. Tak vznikla tradícia, ktorá pretrváva až dodnes.

Po pomerne krátkom období budovania a stabilizácie prišiel rok 1994 a s ním prvé informácie o blížiacej sa reorganizácii letectva a PVO na Slovensku. Otvorene sa v tejto súvislosti začalo hovoriť o zrušení veliteľstva 1.rtb a prepodriadení SkRLPsU ostatným zložkám - letectvu a PVO. Nakoniec sa predpoklady potvrdili a k 31.12.1994 bolo veliteľstvo 1. rtb zrušené. Neformálnou bodkou za zrušením 1.rtb bolo jej pochovanie v priestoroch kasární na Sliači. Tak sa skončila jedna epizóda budovania samostatných ozbrojených síl SR po rozdelení ČSFR a tak sa postupne stratila ralatívna nezávislosť a autonómnosť rádiolokačného prieskumu na Slovensku. 1. rtb bola zrušená, nech žije 1. rtb.

Bývalí príslušníci a zamestnanci 1.rtb sa napriek chodu udalostí stále pravidelne stretávajú a nielen spomínajú, ale navzájom sa neustále podporujú vo svojom pracovnom a súkromnom živote. Dôkazom toho je aj táto webová stránka, ktorá vznikla v závere roku 2009 pri príležitosti 15. výročia zrušenia 1.rtb z iniciatívy stretnutia bývalých príslušníkov 1.rtb dňa 6.11.2009 vo Zvolene.